Po rocznej przerwie odbyły się w naszej gminie dożynki. Gospodarzem święta plonów był Budzisław Kościelny.
Dożynki rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Budzisławiu Kościelnym, którą celebrował proboszcz parafii Józef Bachorz. Później korowód dożynkowy, prowadzony przez wóz strażacki z miejscowej jednostki i budzisławską orkiestrę dętą pod batutą Krzysztofa Grzelczaka, ze sztandarami, starostami dożynek, wieńcami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz gośćmi przeszedł na plac przy remizie OSP, gdzie odbyła się część oficjalna.
Obrzęd dożynkowy przeprowadził w przepiękny, nawiązujący do tradycji polskiej, Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy. W trakcie obrzędu władzom gminy i proboszczowi parafii chleb przekazali starostowie dożynek: Ewa Olszyna z Budzisławia Kościelnego, która prowadzi gospodarstwo rolne produkujące truskawki i Szymon Lewandowski z Budzisławia Górnego, który specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli zwierzęcej.
- Wszyscy – od myszy po cesarza – żyją z gospodarza – powiedział burmistrz gminy i miasta Kleczew Mariusz Musiałowski. Podkreślił w ten sposób niezwykle ważną pracę rolników, którzy muszą wykonywać swoje obowiązki niezależnie od panującej aury. - Szanowni rolnicy, chcielibyśmy się Wam dzisiaj głęboko pokłonić i bardzo podziękować za trud, ogrom pracy, jaki wkładacie w to, abyśmy my tutaj wszyscy pracujący na najróżniejszych stanowiskach po prostu mieli co jeść. Wszystkiego dobrego.
Maciej Trzewiczyński przewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie szczególną uwagę zwrócił na dwa słowa, które pojawiły się na sztandarach, a nieodłącznie związane są z ruchem chłopskim: "żywią" i "bronią" czyli dostarczają narodowi to, co najważniejsze -
jedzenie - a w razie potrzeby bronią ojczyzny. Przypomniał, że 15 sierpnia obchodziliśmy Dzień Wojska Polskiego, ustanowiony na pamiątkę Bitwy Warszawskiej - Cudu nad
Wisłą, kiedy udało się odeprzeć armię bolszewików. - W składzie armii polskiej
ponad 75% to byli synowie chłopów. Za wasz trud i wysiłek drodzy rolnicy w imieniu całej Rady Miejskiej w Kleczewie składam serdeczne podziękowania. Przewodniczący zaapelował do rządzących krajem aby doceniali wysiłek rolników.
Także proboszcz parafii w Budzisławiu Kościelnym ks. Józef Bachorz podkreślał, że wieś zawsze ponosi trudy wszelkic prac związanych z utrzymaniem pozostałej społeczności. Życzył rolnikom, by nastały dla nich lepsze czasy.
Życzenia rolnikom składali też zaproszeni goście: wicestarosta koniński Władysław Kocaj i Zofia Itman - radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
W gminie Kleczew na 7348 ha powierzchni działa 1117 gospodarstw rolnych. Wiodące kierunki produkcji roślinnej to uprawa zbóż, ziemniaków, kukurydzy i roślin pastewnych. W produkcji zwierzęcej przeważa hodowla trzody chlewnejm bydła i drobiu. Znaczna część gospodarstw jest zmechanizowana i gruntownie zmodernizowana, głównie za sprawą środków unijnych, co wpływa na lepszą organizację pracy w gospodarstwie jak i wzrost bezpieczeństwa pracy.
Na terenie Gminy Kleczew aktywnie działa 18 Kół Gospodyń Wiejskich. Sześć z nich przygotowało wieńce, które stanęły do konkursu. Oceniała je komisja w składzie:
Maciej Trzewiczyński - przewodniczący Rady Miejskiej, Mariusz Musiałowski - burmistrz Gminy i Miasta Kleczew, Anna Skórzewska z-ca burmistrza, Jarosław Bąk - sekretarz gminy i miasta, ks. Józef Bachorz - proboszcz parafii Budzisław Kościelny i Małgorzata Dobrzycka z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kleczewie.
Tytuł „Najpiękniej wypleciony wieniec dożynkowy” otrzymał wieniec przygotowany przez KGW Miłaczew. Nagrody równorzędne przyznano dla kół gospodyń wiejskich Przytuki, Jabłonka, Wola Spławiecka, Adamowo i Tręby. Nagrodę publiczności zdobył wieniec z Adamowa, który otrzymał także nagrodę Spółdzielni Kółek Rolniczych w Kleczewie. Małgorzata i Wiesław Stolarscy przyznali nagrody indywidualne dla KGW Tręby i Adamowo.
Jak nakazuje tradycja podczas dożynek należy "obśpiewać wszystko i wszystkich". Nie inaczej było w Budzisławiu Kościelnym. Przyśpiewki dożynkowe, opowiadające o tym, co dzieje się w gminie Kleczew przygotowała Kapela Podwórkowa Pod Rydlem.
Dożynkom towarzyszyły wystawy rolnicze, warsztaty rękodzieła, gminny punkt spisowy i punkt konsultacyjny programu "Czyste powietrze". Panie z kół gospodyń wiejskich częstowały gości chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz słodkimi wypiekami. Nie zabrakło dożynkowych dekoracji przygotowanych przez mieszkańców Budzisławia Kościelnego. Imprezę zakończyła zabawa ludowa.
galeria zdjęć:
https://www.facebook.com/gminakleczew/photos/pcb.1844183552421951/1844165575757082/