Budzisławski wiatrak koźlak, noszący dumnie imię Szczepan, na cześć swojego ostatniego właściciela, jest jedynym zachowanym wiatrakiem na terenie gminy Kleczew. Pobudowany został w 1858 roku w Kościanie na terenie ówczesnego zaboru pruskiego. Jego fundatorem był Roman Bresiński. Do Budzisławia Kościelnego wiatrak trafił w 1926 roku. Od tego czasu jego właścicielem był miejscowy młynarz Szczepan Mrówczyński. Wiatrak do końca lat siedemdziesiątych mełł zboże. Później zaczął podupadać.
Po wielu latach niszczenia, w 2011 roku odzyskał dawną świetność. Obiekt został odrestaurowany. W pobliżu stanęła tzw. „chata młynarza”. Fundusze na ten cel władze samorządowe gminy Kleczew pozyskały z Unii Europejskiej z Programu Odnowa i Rozwój Wsi. Główną ideą tego projektu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi polskiej.
Nasz wiatrak jest jednym z nielicznych tego typu obiektów młynarskich, które można zwiedzać, w tej części Wielkopolski. Jego kompletne, oryginalne wyposażenie jest dużą atrakcją dla odwiedzających go turystów. W środku młyna można zatem zobaczyć wał skrzydłowy z kołem palecznym, ganki z kamieniami młyńskimi, pytel do przesiewania mąki czy tzw. „kozioł”.
Zarówno wiatrak, jak i „chata młynarza” są administrowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kleczewie. W chacie znajduje się filia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleczewie.
Wiatrak można zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do piątku oraz w trzecią sobotę miesiąca w następujących godzinach:
- poniedziałek, środa i piątek – 8.00-18.00;
- wtorek i czwartek – 8.00-16.00;
- trzecia sobota miesiąca – 9.00-13.00.
Dane adresowe:
Filia Biblioteczna w Budzisławiu Kościelnym
62-541 Budzisław Kościelny
ul. Słupecka 14
tel. 63 233 44 84
e-mail: filia.wiatrak@biblioteka.kleczew.pl
Historia biblioteki w Budzisławiu Kościelnym rozpoczyna się w 1956 roku i związana była z powstaniem Gromadzkiej Rady Narodowej. Reforma podziału administracyjnego wsi i zastąpienie gmin gromadami przeprowadzona w Polsce w 1954 roku, narzuciła konieczność rozbudowy sieci bibliotecznej. W 1972 r. doszło w Polsce do kolejnej reformy administracyjnej, której wynikiem była likwidacja gromad i włączenie ich w struktury gmin. W związku z powyższym biblioteki gromadzkie przekształcono w filie biblioteczne. Od tego momentu budzisławska książnica nosi nazwę Filii Bibliotecznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleczewie. W chwili powstania filii księgozbiór liczył 7722 woluminy.
Do 2011 roku doszło do kilku zmian siedziby filii. Największy wpływ na jej rozwój miały jednak dwie ostatnie przeprowadzki. Przedostatnią siedzibą filii był lokal w Wiejskim Domu Kultury „Strażak”. Biblioteka w tym miejscu znajdowała się przez dwadzieścia lat. W październiku 2011 roku jej nową siedzibą stała się pobudowana tzw. „chata młynarza” przy wiatraku Szczepan.
Przeniesienie biblioteki do Domu Kultury „Strażak” związane było z poprawą warunków lokalowych, co umożliwiło prowadzenie dodatkowej działalności kulturalnej, tzn. konkursów czytelniczych, odczytów, lekcji bibliotecznych, pogadanek, spotkań autorskich. We współpracy z miejscową szkołą przeprowadzano różne konkursy, organizowano lekcje biblioteczne, spotkania z pisarzami, a dla najmłodszych czytelników wieczory baśni.
Wraz z przeniesieniem filii do tzw. „chaty młynarza” poszerzyła się działalność kulturalna placówki. Związane jest to bezpośrednio z udostępnieniem do zwiedzania odrestaurowanego wiatraka. Biblioteka stała się miejscem spotkań mieszkańców Budzisławia Kościelnego i okolic, jest często odwiedzane przez turystów i młodzież szkolną.
Oprócz podstawowej działalności bibliotekarskiej w filii gromadzony jest drobny sprzęt dawnego gospodarstwa wiejskiego oraz przeprowadzane są lekcje historyczne dla turystów i grup szkolnych. Działalność placówki cieszy się dużym uznaniem. Corocznie odwiedza to miejsce ok. 1000 osób – turystów indywidualnych oraz zorganizowanych grup turystycznych i wycieczek szkolnych.
W związku z działalnością placówki władze samorządowe Gminy Kleczew zgłosiły ją do VII edycji Konkursu na Najlepszy Obiekt Turystyki Wiejskiej w Województwie Wielkopolskim, otrzymując w kategorii obiektów, w których prowadzi się m.in. działalność edukacyjną III miejsce.
Organizowane są również cykliczne imprezy: Budzisławski Jarmark Twórczości Ludowej, Darcie Pierza, Noc Muzeów, Noc Bibliotek, Dzień Wiatru, Konkurs na Tradycyjny Bukiet Zielny. Odbywają się także warsztaty, spotkania autorskie i wystawy prac artystów z regionu konińskiego.
Filia Biblioteczna w Budzisławiu Kościelnym czynna jest od poniedziałku do piątku oraz w każdą trzecią sobotę miesiąca.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek, środa i piątek – 8.00-18.00;
- wtorek i czwartek – 8.00-16.00
- trzecia sobota miesiąca – 9.00-11.00.
Dane adresowe:
62-541 Budzisław Kościelny
ul. Słupecka 14
tel. 63 233 44 84
e-mail: filia.wiatrak@biblioteka.klecze
Wiatrak Szczepan
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt