Uwłaszczenie chłopów w latach 1823 – 1864 zbiegło się z powstaniem szkoły w Złotkowie. Podczas rozdzielania granic dworskich, w Złotkowie powstały tzw. parcele przeznaczone na budowę szkoły. Początkowo budynek szkolny był drewniany, kryty słomą. Prawo do nauki było ograniczone, przysługiwało tylko posiadaczom ziemi. Dzieci z uboższych warstw uczęszczały do szkoły jedynie za cichą zgodą nauczyciela i specjalną opłatą. Według zapisu w kronikach, nauczycielem pierwszej szkoły złotkowskiej był niejaki Lulkiewicz, posiadający pełne kwalifikacje do nauczania. W 1891r., podczas pożaru, szkoła spłonęła, a na jej miejscu wybudowano nowy budynek. W tym okresie grono nauczycielskie tworzyli: Jaziński, Berentzdorf i Nűnch. Po Nűnchu posadę objął Jakubowski, a w 1914 r. Feliks Fagasiński, który był nauczycielem aż do 1918 r. i dalej przez cały czas Polski niepodległej aż do II wojny światowej, czyli do 1939 r. Nauka odbywała się w murowanym budynku szkolnym, a w 1922 r. wynajęto dodatkową salę w domu parafialnym w Złotkowie. Kierownictwo szkoły sprawował F. Fagasiński. Bezpośrednio przed II wojną światową, dzięki staraniom kierownika szkoły i wszystkich mieszkańców, podjęto decyzję o budowę nowej szkoły. Powstał piękny, nowoczesny gmach szkolny. Niestety nie dokończono wnętrza budynku z powodu wybuchu wojny. Okupanci niemieccy dokończyli wnętrze budynku szkoły w Złotkowie i przeznaczyli go na naukę dla Niemców. Zniszczyli wszystkie polskie akta szkolne i bibliotekę. Szkołę ponownie uruchomiono w nowym budynku zaraz po uzyskaniu wolności w 1945 r. Starą część szkoły przeznaczono na mieszkanie dla kierownika szkoły Giżyńskiego pochodzącego z Wągrowca. W tym czasie w szkole istniały jedynie trzy klasy. W kolejnym roku szkolnym 1945/1946 utworzono aż pięć oddziałów szkolnych stwarzając w ten sposób prawie pełną Szkolę Powszechną w Złotkowie. W czerwcu 1945 r. kierownikiem szkoły został Julian Rogowski. Rok szkolny 1949/50 przyniósł kolejne zmiany, bowiem utworzono po raz pierwszy w dziejach szkoły klasę siódmą. W 1956 r. kierownikiem szkoły został Władysław Pawlak. W roku szkolnym 1958/59 obowiązki kierownika przejęła Antonina Koperska. Z dniem 1 września 1959 r. kierownikiem szkoły został Zdzisław Bruch i tę funkcję pełnił do śmierci, czyli do 1979 r. Następnie obowiązki dyrektora szkoły przejęła Zofia Szatkowska i sprawowała tę funkcję przez 11 lat. W roku 1990 dyrektorem szkoły został Wojciech Putz.
Rok 1993 przyniósł możliwość rozbudowy szkoły dzięki finansowaniu z budżetu Miasta i Gminy Kleczew. Nowy budynek szkolny został otwarty w październiku 1996 r., a sala gimnastyczna została oddana do użytku pod koniec 1997 roku. Z początkiem roku 1996 szkoła stała się częścią samorządu gminnego. Organem prowadzącym dla szkoły stał się Urząd Gminy Kleczew. W tym samym roku, w wyniku reformy, dotychczasową szkołę ośmioklasową przekształcono w sześcioklasową szkołę podstawową.
19 października 2006 roku odbyła się uroczystość nadania imienia szkole, która za patrona obrała znanego poetę dwudziestolecia międzywojennego – Juliana Tuwima.
W roku 2009 dyrektor Wojciech Putz przeszedł na emeryturę i od 1 lipca 2009r. obowiązki dyrektora przejął Roman Wesołowski, który przez 26 lat pracował w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym, gdzie pełnił również funkcję dyrektora przez okres 5 lat. Nowy gospodarz przeprowadził liczne remonty i udoskonalił bazę dydaktycznej oraz zaplecze szkoły. Przez 8 lat kadencji dyrektora Romana Wesołowskiego wykonano wiele prac modernizacyjnych szkoły. Obecny dyrektor zainicjował ciekawą formułę obchodu dnia patrona - Konkurs Recytatorski „W świecie twórczości Juliana Tuwima” , który odbywa się corocznie od 2013 r. na terenie naszej szkoły. W konkursie biorą udział nie tylko uczniowie szkół z naszej gminy, ale i gmin ościennych.
Przez cały okres swej działalności szkoła była i jest otwarta środowiskowo, współpracuje z różnymi organizacjami społecznymi na terenie gminy i niektórymi zakładami pracy (koła gospodyń wiejskich, straż pożarna, policja, parafia, sąsiednie biblioteki, leśnictwa, KWB Konin oraz sąsiednie poradnie). Największym sprzymierzeńcem we wszystkich poczynaniach szkoły, przez cały okres dotychczasowego jej istnienia, była i nadal jest Rada Rodziców.
Szkoła dba o kultywowanie wartości moralnych, patriotycznych oraz religijnych. W każdym roku szkolnym uczniowie uczestniczą w apelach, akademiach, przedstawieniach, autorskich spotkaniach na terenie szkoły jak też w gminie i poza nią, propagujących owe wartości. Uczniowie systematycznie podnoszą swoją sprawność sportową, uczestniczą w konkursach na terenie własnej szkoły, gminy, województwa, a nawet kraju. Każdego roku szkoła chwali się gronem laureatów.
Od września 2017r. ponownie funkcjonuje ośmioklasowa szkoła podstawowa. Kadra pedagogiczna liczy 19 osób. Wielu nauczycieli posiada kwalifikacje do nauczania dwóch i więcej przedmiotów. Obecnie szkoła posiada 10 pomieszczeń klasowych, w tym pracownię komputerową oraz pomieszczenie biblioteczne. Oprócz tego w szkole znajduje się, pomieszczenie do prowadzenia zajęć logopedycznych i rewalidacyjnych, gabinet pielęgniarki, zaplecze kuchenne ze świetlicą, sala gimnastyczna z przebieralniami i natryskami oraz pomieszczenia administracyjno-gospodarcze. Nasi uczniowie mogą korzystać z nowo powstałego placu zabaw. Na terenie szkoły funkcjonują także oddziały przedszkolne.
Szkoła Podstawowa w Złotkowie
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt