Herb Gminy Kleczew przedstawia w polu czerwonym tarczy późnogotyckiej, dwie srebrne, boniowane i oflankowane wieże z trzema (2:1) czarnymi otworami okiennymi, pod którymi jest złota ryba. Herb gminy umieszcza się w sali obrad Rady Miejskiej i w innych pomieszczeniach uprawnionych oraz na budynkach gminnych, zawsze poniżej herbu państwowego. Herbu gminnego można używać na drukach urzędowych instytucji gminnych, na wizytówkach radnych i urzędników gminnych. Herb może być używany przez inne instytucje i osoby prywatne wyłącznie do celów reprezentacyjnych i promocyjnych, z zastrzeżeniem prawa o ochronie symboli gminy. Do celów zdobniczych, poza reprezentacyjnych można użyć samego godła herbu. Dopuszcza się używanie herbu gminy (godła gminy) w formie niebarwnej grafiki. Herb lub jego godło może być używane wyłącznie w formie i proporcjach określonych w uchwale Rady Miejskiej.
Sztandar Gminy Kleczew składa się z dwóch zszytych razem bławatów (prawy i lewy) o proporcjach 5:6 wykończonych z trzech stron złotymi frędzlami i drzewca zwieńczonego godłem województwa wielkopolskiego. Prawa strona sztandaru w barwie czerwonej (wykończony złotym obramowaniem o szerokości 1 cm, w odległości 10 cm od brzegu bławatu) z umieszczonym w symetrycznym środku godłem Państwa Polskiego - srebrnym orłem w koronie (wysokość godła stanowi 3/5 wysokości sztandaru). Lewa strona sztandaru w barwach herbu Gminy Kleczew: czerwono-złoto-srebrno-złoto-czerwonych w układzie stref poziomych o proporcjach (4:1:10:1:4) z umieszczonym w symetrycznym środku, na środkowej (srebrnej) strefie, herbem Gminy Kleczew, zwróconym w stronę drzewca. Na czerwonej górnej strefie, ułożony centralnie napis majuskulny wykonany srebrną nicią: GMINA, a na dolnej czerwonej strefie, ułożony centralnie napis majuskulny wykonany nicią srebrną: KLECZEW. Drzewce zwieńczone godłem województwa wielkopolskiego. Pod godłem zawiązane dwa bandoliery: jeden w barwach Państwa Polskiego (biało-czerwony), drugi w barwach herbu Gminy Kleczew: czerwono-złoto-srebrno-złoto-czerwonych (o proporcjach przewidzianych dla flagi). Głównym znakiem Gminy Kleczew jest sztandar. Sztandar przechowywany jest w Urzędzie Gminy i Miasta w Kleczewie, w miejscu do tego przeznaczonym. Opiekę nad sztandarem gminy sprawują radni gminy Kleczew, a w szczególności członkowie pocztu sztandarowego. Sztandar Gminy Kleczew używany jest podczas uroczystych sesji Rady Miejskiej, uroczystości gminnych, powiatowych, państwowych oraz wtedy, gdy okoliczności za tym przemawiają. W takich sytuacjach stosuje się ceremoniał pocztu sztandarowego.
Flaga Gminy Kleczew jest dwustronna i posiada proporcje: 5:7. Flaga posiada barwy: czerwono-złoto-srebrno-złoto-czerwone w układzie stref poziomych o proporcjach (4:1:10:1:4) z umieszczonym w odległości 1/4 od drzewca, na środkowej (srebrnej) strefie, herbem Gminy Kleczew o proporcjonalnej wysokości w stosunku do wysokości flagi wynoszącej 2/5. Herb na obu stronach flagi zwrócony jest w stronę drzewca. Flagę gminy wywiesza się zgodnie z zasadami protokołu flagowego, w miejscach publicznych w czasie uroczystości państwowych i innych, z zastrzeżeniem prawa o ochronie symboli gminnych. Flaga może być wywieszana także na gmachach instytucji, przedsiębiorstw i organizacji społecznych oraz domach prywatnych w czasie uroczystości oraz innych imprez, z zastrzeżeniem prawa o ochronie symboli gminnych. Każde inne użycie flagi wymaga uzyskania zgody Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew, z zastrzeżeniem prawa o ochronie symboli gminnych. Flaga może być używana wyłącznie w odpowiedniej formie i proporcjach.
Banner Gminy Kleczew do zawieszenia pionowego jest jednostronny i posiada proporcje: 5:12. Składa się ze stref pionowych w barwach zachowujących proporcje: 4:1:10:1:4, z umieszczonym, na wysokości 1/3 wysokości banneru, na środkowej (białej) strefie, herbem Gminy Kleczew, o proporcjonalnej wysokości w stosunku do długości banneru wynoszącej: 1/6. Banner Gminy Kleczew do zawieszenia na maszcie pionowym jest dwustronny, a lewa strona jest lustrzanym odbiciem strony prawej. Jego barwy, ich proporcje oraz układ są identyczne jak na banerze do zawieszenia pionowego. Bannery używane są w celach reprezentacyjnych, w sytuacjach określonych dla flagi. Bannery mogą być używane wyłącznie w odpowiedniej formie i proporcjach.
Pieczęcie Gminy Kleczew są okrągłe o średnicy 36 mm i zawierają w swoim symetrycznym środku godło gminy: dwie wieże boniowane i flankowane, pod którymi jest ryba wraz z rozmieszczonym wokół niego w otoku stosownym napisem majuskulnym. Ustala się pieczęcie o następującej treści w otoku: GMINA KLECZEW, BURMISTRZ GMINY I MIASTA KLECZEW, RADA MIEJSKA W KLECZEWIE. Pieczęci z napisem w otoku: GMINA KLECZEW używa Burmistrz Gminy i Miasta w Kleczewie oraz osoby przez niego upoważnione, działając w imieniu organów gminnych. Pieczęci z napisem w otoku: RADA MIEJSKA W KLECZEWIE używa Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie, działający z jej upoważnienia lub w jej imieniu. Pieczęci z napisem w otoku: BURMISTRZ GMINY I MIASTA KLECZEW używa Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew oraz osoby przez niego upoważnione.
Łańcuch Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kleczewie wykonany jest z metalu barwy srebrnej i składa się z sześciu ogniw w kształcie ażurowych trapezów, na których znajdują się stylizowane ośmioramienne rozety, ozdobione guzami bursztynowymi i siedmiu przedzielających je ogniw w kształcie potrójnych połączonych ze sobą, owalnych pierścieni. W zwieńczeniu łańcucha znajduje się, na ozdobnej plakiecie wykonanej w metalu barwy złotej, barwny emaliowany herb gminy. Łańcuch z herbem gminy jest insygnium władzy Przewodniczącego Rady Miejskiej używanym podczas każdej sesji rady. Łańcuch nakładany jest Przewodniczącemu Rady Miejskiej na sesji, podczas której następuje jego zaprzysiężenie. Łańcuch Przewodniczącemu nakłada radny senior. Nałożenie łańcucha jest formalnym aktem objęcia funkcji przez Przewodniczącego Rady Miejskiej. Po zakończeniu ostatniej sesji rady w kadencji, Przewodniczący zdejmuje łańcuch i składa go na ręce radnego seniora. Łańcuch zakłada Przewodniczący Rady Miejskiej wobec zebranych radnych, bezpośrednio po rozpoczęciu obrad. Moment ten jest formalnym aktem objęcia przewodniczenia obradom przez Przewodniczącego. Po zakończeniu obrad Przewodniczący zdejmuje łańcuch, co jest formalnym aktem zakończenia obrad Rady Miejskiej. Przewodniczący nosi również łańcuch podczas uroczystości, gdy występuje in gremio lub w imieniu Rady Miejskiej. W każdym przypadku, kiedy łańcuch Przewodniczącego Rady Miejskiej nie jest używany (okres między sesjami, okres między kadencjami itd.), jest deponowany u Sekretarza Gminy, który odpowiada za jego zabezpieczenie.
Łańcuch Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew wykonany jest z metalu barwy srebrnej i składa się z sześciu ogniw w kształcie ażurowych trapezów, na których znajdują się stylizowane ośmioramienne rozety i siedmiu przedzielających je ogniw w kształcie potrójnych połączonych ze sobą, owalnych pierścieni. W zwieńczeniu łańcucha znajduje się, na ozdobnej plakiecie wykonanej w metalu barwy srebrnej, barwny emaliowany herb gminy. Łańcuch Burmistrza jest insygnium jego władzy. Łańcuch przekazany jest Burmistrzowi na sesji, podczas której następuje jego zaprzysiężenie. Podczas tej sesji rady Burmistrz przyjmuje łańcuch z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej i samodzielnie go zakłada. Burmistrz nosi łańcuch w sytuacjach uroczystych lub w innych sytuacjach, kiedy okoliczności tego wymagają. Podczas zwykłych sesji rady, w przeciwieństwie do Przewodniczącego Rady, Burmistrz nie używa łańcucha. W każdym przypadku, kiedy łańcuch Burmistrza nie jest używany, jest on deponowany u Sekretarza Gminy, który odpowiada za jego zabezpieczenie.