Wiele osób w Polsce doświadcza przemocy domowej. Konińskie Stowarzyszenie „Może być lepiej” we współpracy z Miejsko- Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kleczewie oraz Biblioteką Centrum Kultury w dniu 4 października br., zorganizowało warsztaty pt. „Zacznij od siebie”. Głównym tematem warsztatów była przemoc nie tylko fizyczna ale i psychiczna, materialna oraz seksualna. Celem warsztatów było zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz przedstawienie kluczowych zagadnień dotyczących zjawiska przemocy. Warsztaty pozwoliły na zaznajomienie się w problemem przemocy, które dotyka naszego społeczeństwa. Istotnymi zagadnieniami, poruszanymi podczas warsztatów, były również sposoby reagowania na przemoc i radzenia sobie z nią.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej definiuje przemoc domową jako jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Doświadczanie przemocy domowej to nie tylko „bycie jej ofiarą” (w starym brzmieniu Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie), ale to także cierpienie wynikające z faktu bycia świadkiem przemocy. Przemocy, którą stosują osoby mieszkające najczęściej pod przysłowiowym jednym dachem.
W naszej Gminie często dochodzi do interwencji Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także innych służb w miejscu zamieszkania osób uwikłanych w przemoc domową. Wszczęte i kontynuowane procedury „Niebieskie Karty” to zaledwie jakaś część tego zjawiska, kiedy istnienie przemocy zostało „upublicznione” przez zgłoszenie osoby doznającej przemocy lub świadka przemocy.
Przemoc domowa przybiera różne formy: od przemocy fizycznej, poprzez przemoc psychiczną i seksualną po przemoc ekonomiczną czy zaniedbanie. Przemoc w rodzinie rzadko jest jednorazowym incydentem. Zazwyczaj ma ona charakter długotrwały i cykliczny. Przemoc fizyczna- stanowi naruszenie nietykalności fizycznej, celowe uszkodzenie ciała zadawanie bólu, bądź groźbę uszkodzenia ciała.Przemoc psychiczna/emocjonalna- polega na wywieraniu presji na osobę w celu sprawowania nad nią kontroli i podporządkowywania jej swojej woli. Jej istotą jest naruszenie godności osobistej. Stanowi podstawę wszelkich innych form przemocy i zazwyczaj z nimi współwystępuje. Przemoc seksualna- dotyczy sfery seksualnej, jej celem jest poniżanie drugiej osoby, odebranie jej godności, polega na naruszeniu intymności. Przemoc ekonomiczna- to używanie pieniędzy lub innych wartości materialnych do zaspokojenia potrzeb władzy i kontroli przez sprawcę, jest to podporządkowanie materialne do zaspokojenia potrzeb władzy i kontroli przez sprawcę, jest to podporządkowanie materialne partnera/ partnerki bądź innych osób w rodzinie.
Zaniedbanie- jest ukrytą formą przemocy. Jest to niezaspokajanie podstawowych potrzeb biologicznych i psychicznych zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.
Przemoc potrafi ona dojrzewać latami i zaczyna się często pozornie niewinnie od długotrwałego zaniedbania różnych potrzeb dzieci. Na przeciwległym krańcu wiekowego osób doświadczających przemocy znajdują się seniorzy doznający często przemocy ze strony swoich dorosłych dzieci w postaci także długookresowego zaniedbania.
Dlatego przyjmując do wiadomości ogromną skalę tego zjawiska- nie należy się na nie biernie godzić. Uważamy, że wszyscy mieszkańcy naszej gminy mają prawo do życia w środowisku bezpiecznym i wolnym od przemocy domowej. Wychodzimy z założenia, że w obliczu zjawiska przemocy domowej prawo do ochrony prywatności życia w rodzinach przemocowych, gdzie codziennie łamane są prawa człowieka schodzi zdecydowanie na dalszy plan, a na pierwszy plan wysuwa się potrzeba ochrony osób doświadczających przemocy i natychmiastowe jej zatrzymanie. Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kleczewie uczula, aby mieć świadomość tego, że przemoc domowa to nie czyjaś prywatna sprawa. To przestępstwo, na które powinniśmy być szczególnie wyczuleni, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy ona dzieci. Nie bójmy się reagować, a przede wszystkim o swoich podejrzeniach zaalarmujmy odpowiednie służby! Nie dopuśćmy do tego aby ukrywane przez wiele lat problemy wyszły na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dojdzie do tragedii.
Doświadczasz przemocy domowej?
1. Zawiadom Policję ogólny numer alarmowy 112 lub 997.
2. Zawiadom Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, w ramach którego działa Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych numer telefonu 632701139 ul. Strażacka 1, 62-540 Kleczew.
3. Zadzwoń na „Niebieską Linię” numer telefonu 800 120 002- numer bezpłatny czynny całą dobę, konsultanci pomogą i powiedzą co zrobić w Twojej sytuacji.
4. Zadzwoń do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ślesinie numer telefonu 632704430 ul. Kościelna 46, 62-561 Ślesin, tam możesz znaleźć schronienie razem z dziećmi do 3 miesięcy.
tekst: Agnieszka Ślebioda