Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Kleczewie jak co roku zorganizowało wakacyjny wypoczynek dla swoich podopiecznych, z którego skorzystało 39 dzieci. Czekało na nie mnóstwo atrakcji, bo wakacje to czas wypoczynku, słodkiego lenistwa, ale także okres sprzyjający poznawaniu nowych miejsc.
Nasze wakacyjne przygody rozpoczęliśmy spotkaniem z policjantami z Komisariatu Policji w Kleczewie, którzy przeprowadzili pogadankę nt. bezpieczeństwa w czasie wakacji. Później wyruszyliśmy do Ślesina, gdzie czekały na nas warsztaty kulinarno – edukacyjne w ramach realizowanej VIII edycji programu „Żółty talerz” finansowanego przez Kulczyk Foundation, gościnnie w restauracji Mozaikowy Piec. Mamma mia! To była kuchnia włoska i pizza. Każde z dzieci przygotowało pizzę z własnymi dodatkami i delektowało się lemoniadą cytrynową. Warsztaty miały na celu otwarcie dzieci na nowe smaki i pozwoliły odkryć przyjemność samodzielnego tworzenia. Dzień zakończyliśmy na wspaniałej zabawie i doskonaleniu sprawności ruchowej w Sali Zabaw „Dobra Kawa i Zabawa”. Tak wiele radości jeszcze nie było. Mogliśmy skorzystać z licznych atrakcji, które pozwoliły aktywnie spożytkować naszą energię. Wyskakani, wybiegani i najedzeni do syta szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Na naszej wakacyjnej trasie znalazła się także Kopalnia Soli w Kłodawie. Choć kopalnia znajduje się niedaleko od nas, to nie wszyscy wiedzą, że cały czas funkcjonuje i ma najgłębszą w Polsce podziemną trasę turystyczną. Trasa prowadzi przez malownicze korytarze i komory solne, które zachwycają swoją naturalną pięknością. Już na samym początku niezapomnianych wrażeń dostarczył nam zjazd klatką w prawdziwym szybie górniczym z prędkością 6 m/s na poziom 600 metrów pod ziemią. Idąc tunelem solnym podziwialiśmy wyeksploatowane komory solne, zobaczyliśmy na własne oczy potężne maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Mogliśmy też zobaczyć Kaplicę św. Kingi – opiekunki górników solnych, salę koncertową i Grotę Drakuli. To była niezwykła przygoda, która łączy edukację z rozrywką a jednocześnie uczy o naszej bogatej historii i naturalnych skarbach.
Byliśmy też na wycieczce w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Dzięki uprzejmości kadry pracującej na lotnisku dzieci miały możliwość zobaczyć z bliska samoloty wojskowe i poznać specyfikę pracy wojska. Największą atrakcją była możliwość wejścia na pokład „Herculesa” – jednego z największych samolotów transportowych na świecie – i zajęcie miejsca za jego sterem. W spadochroniarni mogliśmy zobaczyć ciężki sprzęt spadochronowy, wziąć go do ręki i przez chwilę wczuć się w rolę żołnierza. Była też tratwa ratunkowa wraz z wyposażeniem. Ostatnim punktem naszej wycieczki był obiekt Wojskowej Straży Pożarnej, gdzie żołnierze pokazali nam stacjonujące tam wozy i zapoznali nas ze sprzętem. Zobaczyliśmy też profesjonalny zjazd na „strażackiej rurze” i mini akcję ratowniczą. Dzieci wróciły do domu pod ogromnym wrażeniem, ponieważ zdobyły kolejne cenne doświadczenia. Kto wie, może dzięki tej wycieczce zrodziły się nowe plany na przyszłość.
W drugiej połowie sierpnia, kiedy znów byliśmy w komplecie, wybraliśmy się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Pradolina” w Szczepidle, które znajduje się w pięknej Dolinie Warty w otoczeniu lasów i stawów. Największą atrakcją była jazda konna i strzelanie z łuku. Ponadto spacerowaliśmy po lesie – na boso chodziliśmy po ścieżce zdrowia. Zabaw oraz rozrywki nie brakowało. Wszystkie dzieci bawiły się wspaniale i z uśmiechem na twarzy spędziły miło czas, który zakończyły pysznym posiłkiem.
Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy było Brzeskie Centrum Kultury i Historii WAHADŁO w Brześciu Kujawskim, gdzie znajduje się wystawa multimedialna opowiadająca o historii i tradycji Brześcia Kujawskiego od neolitu po czasy współczesne. Dzieci z wielkim zainteresowaniem odkrywały wszystkie tajemnice tego miejsca. Odkopywały zabytki archeologiczne w piasku, podziwiały naczynia z epoki brązu i żelaza, mogły rysować i grać w gry nawiązujące do epoki, którą akurat zwiedzały. Na średniowiecznym straganie mogli spotkać i wysłuchać szewca, rzeźnika i winiarza, którzy opowiadali o tajnikach swojego fachu.
W dalszej części na interaktywnym stole z planem miasta mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat topografii Brześcia Kujawskiego. Po dużej dawce wiedzy poszliśmy zagłębić się w zielonym labiryncie w polu kukurydzy, każdy otrzymał mapę, aby dotrzeć do oznaczonych punktów. To fajna alternatywa na spędzenie wspólnego czasu. Mapa, wysoka kukurydza, orientowanie się w terenie, zadania, krzyżówka i do tego na świeżym powietrzu. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy za ukończenie labiryntu w kukurydzy i zaangażowanie w zgłębianiu średniowiecznej historii. Dzień zakończyliśmy pysznym kujawskim obiadkiem.
Wakacyjne przygody zwieńczyła wizyta w kinie „Zachęta” w Kleczewie. Dzieci miały okazję obejrzeć film "Łowcy przygód – wyprawa w nieznane", opowiadający o trójce przyjaciół, którzy uczą się wzajemnej akceptacji i pokonują własne ograniczenia.
Moc wakacyjnych atrakcji zagwarantowała dzieciom niezapomniane przeżycia i wzbudziła szereg pozytywnych emocji. Do zobaczenia za rok!
Za udzielone wsparcie w organizacji wakacyjnego wypoczynku dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kleczewie
W imieniu uczestników
Beata Łuczyńska