Budzisławski Jarmark Twórczości Ludowej, który odbył się w dniu 3 czerwca 2012 r. obok wiatraka i chaty młynarza w Budzisławiu Kościelnym, był otwartą imprezą plenerową pod nazwą Podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej poprzez organizację imprezy kul-turalno-rekreacyjnej wykorzysta¬niem aktywności społecznej związanej z kultywowaniem tra-dycyjnych zawodów i rzemiosła, która wpisała się także w działalność Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Miedzy Ludźmi i Jeziorami”. Celem niniejszego przedsięwzięcia, organizowanego przez Gminę Kleczew, była aktywizacja społeczności lokalnej poprzez zaan-gażowanie jej w życie kulturalne, sięganie do tradycji i dziedzictwa historycznego, takiego jak tradycyjne zawody wiejskie czy tradycyjne potrawy. Jarmark był dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Impreza połączona była z otwarciem wiatraka koźlak i chaty młynarza. Ponadto w trakcie otwarcia nadano wiatrakowi imię SZCZEPAN w hołdzie osobom związanym przez wieki z młynarstwem w Gminie Kleczew, wyrażając szacunek dla ostatniego właściciela – p. Szczepana Mrówczyńskiego. Wstęgę przecięli: Przewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie – p. Maciej Trzewiczyński, Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew – p. Marek Wesołowski, oraz Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleczewie – p. Elżbieta Gruszczyńska.
W trakcie jarmarku prezentowane było rzemiosło i rękodzieło artystyczne związane ze starymi zawodami: garncarz – p. Józef Dzieciątkowski, rzeźbiarz ludowy – p. Piotr Staszak, wikliniarz – p. Andrzej Świątkowski, koronkarka – p. Gabriela Kozłowska, kowal – p. Grze-gorz Fajkowski, hafciarka – p. Sylwia Fajkowska, artysta plastyk – p. Kamila Wojtasik, pszczelarz – p. Jarosław Janik, wyroby ze sznurka – p. Małgorzata Wiśniewska. Degustację tradycyjnych potraw regionalnych zapewniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Ponadto swoje stoiska prezentowały: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nieborzynie, Stowarzyszenie „Miedzy Ludźmi i Jeziorami” i Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koninie.
Część artystyczną wypełnił zespół tańca ludowego KOŚCIELEC działający przy Ze-spole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu, który pod opieką artystyczną p. Anny Kucharskiej zaprezentował najpopularniejsze polskie tańce narodowe i ludowe. W przerwach pomiędzy występami przeprowadzone zostały warsztaty taneczne i konkursy dla dzieci i dorosłych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Budzisławskiego Jarmarku Twórczości Ludowej za liczny udział w tym wydarzeniu. Zorganizowanej grupie wolontariuszy „Rozwiń skrzydła” z Gimnazjum w Budzisławiu Kościelnym na czele z p. dr Marzeną Fedorowicz i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Koziegłowach z opiekunem p. Grażyną Stryganek, dziękujemy za czynny udział i pomoc w organizacji konkursów i zabaw. Miłym akcentem był przyjazd grupy rowerzystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Rowerowy Wilczyn”. Producentowi kwiatów AGROMIX z Budzisławia Kościelnego dziękujmy za wystrój kwia-tami placu przed wiatrakiem i chatą młynarza.
Atrakcją Jarmarku były prowadzone przez warsztaty wymienionych wyżej rękodziel-ników, podczas których można było własnoręcznie pomalować drewnianego bociana czy za-poznać się z produkcją glinianych naczyń.
Tekst: T. Fekner, M. Grzeszczak
Budzisławski Jarmark Twórczości Ludowej
Archiwum