Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem. „Adaptacja do zmian klimatu a zasoby wodne Wielkopolski”. W dniu 22 października 2021 r. w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji im. K. Szkudlarka w Witkowie odbyła się XII konferencja z cyklu: „Współistnienie terenu przemysłowego i chronionego”. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem. „Adaptacja do zmian klimatu a zasoby wodne Wielkopolski”, przygotowana przez Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Celem konferencji jest integracja środowisk naukowych, samorządowych i oświatowych w zakresie poszerzania wiedzy i świadomości ekologicznej dotyczącej niezmiernie ważnych współczesnych problemów, jakimi są zmiany klimatu i ich konsekwencje w skali lokalnej i globalnej. Tegoroczna edycja skupiona była na problemach z dostępnością̨ zasobów wodnych, które swoje przyczyny mają często w nierozważnie poprowadzonej przez lata gospodarce tymi zasobami. Poruszono też tematy związane ze skutkami przyrodniczymi zmian w zasobach wodnych współcześnie i dawniej.
Prezes Stowarzyszenia, wójt gminy Powidz pan Jakub Gwit rozpoczął konferencję i przywitał gości a wśród nich: m.in. posłankę na Sejm RP Paulinę Hennig- Kloskę, posła na Sejm Tadeusza Tomaszewskiego, dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielopolskiego pana Rafała Śniegockiego, prelegentów: Annę Andrzejak, dr. Bogumiła Nowaka, Artura Grześkowiaka, prof. Juliana Chmiela, prof. Andrzeja Pydyna, Rafała Łęckiego a także samorządowców związanych z terenem Powidzkiego Parku Krajobrazowego, przedstawicieli uczelni wyższych oraz przedstawicieli uczniów ze szkół z terenu Powidzkiego Parku Krajobrazowego: SP im. J. Tuwima w Kleczewie, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Giewartowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kleczewie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego SP im. Chotomskiej w Kleczewie, SP nr 2 W Witkowie, SP im. Adama Borysa w Witkowie, ZSP,SP im. A. Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wilczynie, SP im. Kazimierza Woźnickiego w Jeziorach Wielkich, SP im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie, ZSP im. Kompanii Powidzkiej 1918 r. w Powidzu, SP nr 11 im. Floriana Marciniaka w Koninie. Spotkanie prowadziła pani dr Marzena Fedorowicz, nauczycielka z ZSP,SP w Budzisławiu Kościelnym, która również koordynowała przygotowanie konferencji.
Pan Prezes Stowarzyszenia podkreślał, jak ważnym tematem dla samorządów jest kwestia ochrony środowiska i zasobów wodnych na tych terenach, ponieważ z jednej strony atrakcyjność parków krajobrazowych wpływa na rozwój turystyki w regionie, a z drugiej to zobowiązanie aby działania prowadzone były w taki sposób, aby teren ten dalej był atrakcyjny i mógł być fundamentem rozwojowym dla kolejnych pokoleń.
Następnie głos zabrał gospodarz terenu, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, a jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia pan Marian Gadziński. Pan burmistrz przywitał zgromadzonych w budynku ośrodka kultury, a podczas powitania scharakteryzował tereny Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Głos zabrał również Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, pan Rafał Śniegocki, który podziękował za podjęcie trudu organizacji stowarzyszenia, podkreślił że woda jest niezwykle ważna zarówno z punktu widzenia przyrodniczego jak i turystycznego, a takie konferencje, zrzeszające różne środowiska, mające różne interesy sprzyja budowaniu partnerstwa, które może owocować ochroną zasobów wodnych.
Podczas konferencji zaprezentowano następujące tematy.
Anna Andrzejak, Bogumił Nowak, Tendencje i zmiany zasobów wodnych głównych rzek Wielkopolski w ostatnim 60-leciu, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Artur Grześkowiak, Rola społeczności lokalnej w świadomym kształtowaniu i ochronie zasobów wodnych jezior, ZPKWW, Poznań
Julian Chmiel, Zmiany we florze Pojezierza Gnieźnieńskiego miernikiem zmian środowiskowych w regionie, Wydział Biologii, UAM, Poznań
Bogumił Nowak, Klimatyczne i środowiskowe uwarunkowania wahań stanów wody jezior Polski środkowo-zachodniej na przestrzeni ostatnich 60 lat , Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Andrzej Pydyn, Wykorzystanie jezior w badaniach archeologicznych. UMK, Toruń
Rafał Łęcki, Edukacja wodna w szkole - spojrzenie praktyczne. Firma Edukacyjna, Zielona Mysz, Leszno.
Podczas konferencji padło wiele ciekawych informacji na temat zasobów wodnych, z uwzględnieniem działalności człowieka. Mamy nadzieję, że informacje będą stanowić inspirację do dalszych wspólnych działań na rzecz poprawy zasobów wodnych i ich racjonalnego wykorzystania na ternie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Ważnym punktem konferencji była również sesja posterowa.
Całość nagrania obejrzeć można na stronie facebookowej Stowarzyszenia Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Konferencja popularnonaukowa w ramach cyklu: „Współistnienie terenu przemysłowego i chronionego” pn. „Adaptacja do zmian klimatu a zasoby wodne Wielkopolski” została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Organizator Konferencji: Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego (Gmina Ostrowite, Gmina Kleczew, Gmina Wilczyn, Gmina i Miasto Witkowo, Gmina Jeziora Wielkie, Gmina Powidz)
Partnerzy: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, ZSP,SP im. A. Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym, Ośrodek Kultury, Sport i Rekreacji im. Krzysztofa Szkudlarka w Witkowie.
tekst: Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego