Od 8 do 11 lipca br. kleczewska delegacja przebywała w mieście Koziatyń. To ukraińskie miasto, które wraz z przyległymi wsiami liczy ponad 33 tysiące mieszkańców, jest naszym partnerem od 2009 r. Ostatnie dwa lata uniemożliwiły bezpośrednie kontakty, w wyniku wyborów w 2019 roku zmieniły się również władze samorządowe Koziatynia. Obecnie funkcję mera, odpowiednik naszego burmistrza, sprawuje pani Mer wraz z dwoma zastępczyniami. Wizyta, zainicjowana przez nowego mera panią Tatianę Jermołajewą, miała na celu odnowienie relacji pomiędzy naszymi miastami, ustalenie obszarów dalszej współpracy oraz omówienie konkretnych przedsięwzięć podejmowanych w ramach partnerstwa.
Sekretarz Gminy Kleczew – Jarosław Bąk i Mer Miasta Koziatynia – Tatiana Jermołajewa, rozmawiali także o finansach samorządu, sposobach prowadzenia inwestycji komunalnych, zasadach obowiązujących przy tworzeniu wspólnot mieszkaniowych oraz o funkcjonowaniu gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Widoczne w tych obszarach różnice pomiędzy Koziatyniem a Kleczewem, spowodowane trudnymi uwarunkowaniami polityczno-gospodarczymi w jakiej znajduje się Ukraina powodują, że te zagadnienia wymagają od władz samorządowych Koziatynia wprowadzenia szybkich działań poprawiających warunki życia mieszkańców. Pomagają temu również granty, które pozyskuje Koziatyń z Funduszy Norweskich i funduszy Unii Europejskiej. I to głównie dyskusje o wprowadzeniu europejskich standardów do struktury zarządzania miastem, na bazie doświadczeń i rozwiązań stosowanych w naszej gminie, stanowiły główne tematy rozmów delegacji. Delegacja zapoznała się także z działalnością środowiska polonijnego w Koziatyniu, które niezmiennie od lat kultywuje pamięć o Polsce oraz popularyzuje polską kulturę.
Przypomnijmy, że Koziatyń historycznie leży na Podolu. Do 1793 roku miasto należało do Korony Królestwa Polskiego, po drugim rozbiorze zostało włączone do Imperium Rosyjskiego. Jednak ślady polskości widoczne są do dziś. Jako ciekawostkę należy podać, że niedaleko Koziatynia, we wsi Machnówka, znajduje się grób Tomasza Padury, polsko-ukrainskiego poety i pieśniarza, tłumacza utworów Mickiewicza na ukraiński, któremu przypisywane jest autorstwo pieśni „Hej Sokoły”. Jednym z punktów pobytu delegacji w Koziatyniu była także wizyta w Szkole nr 1 im. Tarasa Szewczenki, z którą współpracuje kleczewska szkoła podstawowa oraz uczestnictwo w święcie Jubileuszu 147 rocznicy powstania miasta.