Święta wielkanocne są bardzo ważne w tradycji Polaków. W te święta przy¬pominamy sobie o zmartwychwstaniu Jezusa. Warto też wspomnieć o zwyczaju święcenia pokarmów w tradycyjnym koszyczku.
Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i nie ma chyba innej tak bo-gatej tradycji kulinarnej na czas obchodów Świąt Wielkanocnych. Stąd też zrodził się po¬mysł, aby również w działalności Filii Bibliotecznej i Izby Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnic¬twa znalazł się wielkanocny konkurs kulinarny.
W Konkursie Kulinarnym na Babkę Wielkanocną, który odbył się 30 marca 2012 roku w Chacie Młynarza w Budzisławiu Kościelnym, udział wzięło osiem Kół Gospo¬dyń Wiejskich z terenu gminy Kleczew, które reprezentowały po dwie członkinie: KGW w Jabłonce, KGW w Józefowie, KGW w Budzisławiu Górnym, KGW w Budzisławiu Kościelnym, KGW w Dankowie, KGW w Przytukach, KGW w Maszewie i KGW w Roztoce.
Komisja konkursowa powołana w składzie: Jadwiga Medyńska – przewodnicząca Miejsko-Gminnej Rady Kobiet w Kleczewie, Ewa Pogorzały – współwłaściciel przedsiębior-stwa „DORA – Rękodzieło Cukiernicze” w Cotoniu i Teresa Fekner – kierownik Filii Biblio-tecznej w Budzisławiu Kościelnym, miała trudne zadanie, gdyż wszystkie zaprezentowane babki wielkanocne by¬ły oryginalne w smaku.
Po długich obradach przyznano następujące miejsca: I miejsce dla Zdzisławy Kaczma-rek z KGW w Józefowie, II miejsce dla Jadwigi Stawskiej z KGW w Przytukach i III miejsce dla Katarzyny Wąśniewskiej z KGW w Marszewie.
Każda z uczestniczek konkursu otrzymała pojemnik do przenoszenia ciast. Trzy pierw-sze miejsca ponadto nagrodzono książkami kulinarnymi.
Po ocenie odbyła się wspólna degustacja babek. W trakcie konkursu panie mogły wy-słuchać prelekcję o tradycjach wielkanocnych wsi polskiej.
Konkurs materialnie i finansowo wsparli następujący sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Słupcy i Firma Księgarska „Green Impulse XXXII” z Kalisza.
Tekst: T. Fekner, M. Grzeszczak
Zdjęcia: Weronika Fekner
Babki wielkanocne w Chacie Młynarza
Archiwum