Pięć nowych defibrylatorów z kluczem pediatrycznym trafiło do jednostek OSP Budzisław Kościelny, Jabłonka, Kleczew, Sławoszewek i Złotków w gminie Kleczew. Ponadto druhowie otrzymali zestaw szkoleniowy przeznaczony do trenowania resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Sprzęt został przekazany podczas spotkania Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Kleczewie przez burmistrza Mariusza Musiałowskiego i prezesa zarządu oddziału Stanisława Maciejewskiego.
Kupione z gminnej dotacji defibrylatory to nowoczesne urządzenia firmy Philips, do których dołączony jest klucz pediatryczny umożliwiający zmianę trybu działania defibrylatora i dostosowanie go do potrzeb dzieci poniżej roku życia, o wadze nie większej niż 25 kg. Dodatkowo dokupiono dwie kapsuły pozwalające na montaż defibrylatora na zewnątrz budynku. Łączny koszt inwestycji to 28 399,98 zł.
Ogrzewane kapsuły będą zamontowane na strażnicach OSP w Kleczewie i Budzisławiu Kościelnym, w których znajdować się będzie defibrylator do ogólnego użytku. - Każdy mieszkaniec wie, gdzie znajduje się remiza OSP w Kleczewie czy Budzisławiu Kościelnym – mówi Andrzej Herudziński komendant gminny ochrony przeciwpożarowej w Kleczewie. - To miejsce charakterystyczne i zlokalizowane najczęściej w pobliżu centrum, a więc blisko wszystkiego. To idealna lokalizacja dla ogólnodostępnego defibrylatora. A o to chodzi, by urządzenie było łatwo dostępne i można było z niego skorzystać o każdej porze dnia i nocy. W pozostałych miejscowościach Gminy Kleczew, gdzie zlokalizowane są ochotnicze straże pożarne wystarczy dotrzeć do remizy i włączyć syrenę alarmową, a za chwilę pojawią się strażacy, którzy udzielą pomocy osobom potrzebującym.
Powszechnie wiadomo, że Ochotnicza Straż Pożarna czuwa na posterunku, każdego dnia dbając o bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Remizy OSP to miejsca wszystkim znane więc są idealnymi miejscami do zlokalizowania w nich defibrylatorów AED.
- Defibrylator w rękach strażaków daje wiele możliwości ratowniczych. Nierzadko strażacy docierają przed ambulansami na miejsca zdarzeń, w których u poszkodowanych doszło do zatrzymania krążenia. Podczas takiej akcji defibrylator jest kluczowym urządzeniem, dzięki któremu ci właśnie poszkodowani zyskają szansę na przeżycie – dodaje komendant.
Ponadto jednostki OSP w Kleczewie i Budzisławiu Kościelnym otrzymały od firmy AEDMAX24.PL profesjonalny czujnik CPRmeter 2 Laerdal, który w czasie rzeczywistym udziela informacji zwrotnej o jakości prowadzonego przez ratownika ucisku klatki piersiowej, zwiększając tym samym skuteczność akcji ratunkowej oraz fantom Mini Anne przeznaczony do trenowania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Łączna wartość sprzętu to: 4 651, 60 zł.
zdjęcia: Bogdan Siwiński
tekst: Andrzej Herudziński