Zdobyli pierwsze miejsce i wysokiej klasy sprzęt komputerowy – mowa o grupie uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kleczewie, którzy wygrali zadanie Akademia Kształcenia Wyprzedzającego w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020.
Kleczewski zespół, działający pod kierunkiem nauczycielki i szkolej koordynatorki Agnieszki Kowalik stanowili: Marika Puchalska, Weronika Dranikowska, Martyna Michnik, Kornelia Michalak, Dominika Stolarska, Piotr Kosiński, Piotr Fedorowicz i Mikołaj Mirecki. Prace rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Młodzież wybrała temat: „Kopalnia węgla brunatnego a gwałtowne zmiany we współczesnym krajobrazie przyrodniczym i kulturowym okolic Kleczewa’’.
W ramach zadania powstały m.in.: wywiad z burmistrzem gminy i miasta Kleczew, lista obiektów związanych z tradycjami górniczymi. Młodzież zdobywała informacje na temat gwary, obyczajów oraz obrzędów górniczych, zwiedzała wystawy górnicze i ekspozycję słonia leśnego. Powstały także opisy pomników stojących przy siedzibie KWB w Kleczewie. Grupa zwiedzała odkrywkę Jóźwin, przeprowadzała wywiady z mieszkańcami okolicznych terenów kopalnianych, pracownikami KWB Konin; wójtem sąsiedniej gminy Wilczyn, przedstawicielem Stowarzyszenia Eko – Przyjezierze, przewodniczącą Zespołu ds. Edukacji Ekologicznej Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Wszystkie przeprowadzone działania były cyklicznie dokumentowane na platformie projektowej w postaci: artykułów, publikacji, notatek, opowieści i fotografii. Efektem finalnym była prezentacja przedstawiająca wszystkie działania związane z projektem.
Dodatkowo w maju 2020 r. władze projektu ogłosiły konkurs - Wielkopolski Dek@meron 2020. Był to pomysł, aby w czasie trwania pandemii podzielić się ciekawymi historiami związanymi z tematyką projektową. Każdy mógł stać się autorem jednej interesującej historii o poznanej osobie, o pięknym miejscu, czy o cennej pamiątce lub niezwykłym wydarzeniu.
W konkursie wzięli udział: Weronika Dranikowska i Mikołaj Mirecki. Weronika przelała na papier opowieść: ,,Czy górnik może zostać odkrywcą?’’. Skupiła się bowiem na odnalezieniu kości słonia leśnego w 1984 roku. Mikołaj natomiast wspomniał nietuzinkowe wydarzenie z 1971 roku, kiedy przez Jezioro Gosławskie przeprawiono 342-tonową koparkę węgla brunatnego i napisał: ,,Opowieść o wodnej przeprawie metalowego kolosa’’. Trzecie miejsce w konkursie zajął Mikołaj Mirecki.
Projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 realizowany był w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Chodziło o podniesienie kompetencji nauczycieli i uczniów z 600 wielkopolskich szkół podstawowych i średnich.
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych przewidziano cztery podprojekty edukacyjne: Uczniowskie Laboratoria Informatyczne (ULI), Akademia Kształcenia Wyprzedzającego (AKW), Klasy Akademickie (KLA), Ligi Przedmiotowe (LP).
Kleczewscy licealiści nagrodzeni
Archiwum