Uroczystą mszą świętą z poświęceniem wieńców dożynkowych i chleba w sanktuarium Matki Bożej Złotkowskiej rozpoczęło się tegoroczne święto plonów w gminie Kleczew. Po niej korowód przeszedł na plac przy OSP w Złotkowie. Tam odbyła się oficjalna część dożynek.
- Dziękujemy przede wszystkim panu Bogu za tegoroczne plony, dziękujemy rolnikom za ciężką pracę ludzkich rąk - mówił burmistrz Mariusz Musiałowski - My idziemy na osiem godzin do pracy, wracamy i odpoczywamy, rolnicy pracują znacznie więcej niż osiem godzin na dobę. Kiedy jest susza narzekamy, że nam trawnik wysechł, a dla rolnika są to wymierne straty, bo jego praca nie przynosi plonów. Dlatego z całego serca dziękujemy wam drodzy rolnicy, waszym rodzinom za ogromny trud i za to, że dzięki wam mamy co jeść. Chciałbym życzyć, by przyszłoroczne plony były bogatsze, a pogoda była dla was łaskawsza - podsumował.
Podziękowania rolnikom złożył też Maciej Trzewiczyński przewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie, w szczególny sposób doceniając chleb przekazany z tegorocznych zbiorów. - Chleb to jest rzecz magiczna jeśli chodzi o Polskę. Pewnie nigdzie na świecie nie jest tak, że kiedy rozpoczyna się nowy bochen chleba to znaczy się go znakiem krzyża, a kiedy kromka chleba spadnie to podnosi się ją i całuje. U nas tak jest, było i mam nadzieję, że jeszcze długo będzie, bo tradycja to jest coś wspaniałego - podkreślał.
Starostami dożynek byli: Paulina Witucka i Jacek Tylman. Paulina Witucka prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka i hodowli bydła mlecznego. Jego powierzchnia wynisi 35ha upraw roślin paszowych na potrzeby posiadanych zwierząt. Jest też pracownikiem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Koninie.
Jacek Tylman to rolnik zajmujący się produkcją roślinno-zwierzęcą, wieloletni sołtys sołectwa Kalinowiec, a w tej kadencji radny Rady Miejskiej w Kleczewie.
Na tegoroczne dożynki sześć sołectw przygotowało wieńce. Konkurs na najpiękniejszy z nich wygrało Koło Gospodyń wiejskich Nieborzyn, a nagrodę publiczności odebrały panie z KGW Marszewo. Pozostałe wieńce reprezentowały sołectwa: Jabłonka, Tręby, Sławoszewo i Przytuki.
Dożynkom towarzyszyły wystawy rolnicze oraz wystawa samochodów z czasów PRL: Fiat 125p i 126p przygotowana przez grupę Family Team. Animacje dla dzieci i kiełbaski z grilla przygotowała OSP Roztoka. Były też konkurencje sportowe dla najmłodszych, dmuchańce i malowanie buziek. Degustację tradycyjnych potraw przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
W uroczystości uczestniczyło wielu zaproszonych gości i mieszkańców, była także delegacja z partnerskiego miasta Koziatynia na Ukrainie.
Dożynki w Złotkowie
Archiwum