Polskie symbole narodowe były tematyką spotkania, które 14 listopada dla czytelników i miłośników historii zorganizowała kleczewska biblioteka w auli kleczewskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Był to kolejny element tegorocznych obchodów stulecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości.
Zanim jednak doszło do omówienia dziejów poszczególnych symboli państwowości polskiej, p. Magdalena Siupa – dyrektor kleczewskiej książnicy – w krótkim wystąpieniu przypomniała dotychczasowe działania, które od grudnia 2017 roku biblioteka zrealizowała dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości, oraz podziękowała wszystkim zaangażowanym w nie osobom – pracownikom biblioteki, młodzieży szkolnej, dyrektorom szkół i lokalnej społeczności.
Wspomnianą wyżej problematykę omówił dr hab. Piotr Gołdyn – profesor i pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasz gość jest znawcą heraldyki, członkiem Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz autorem publikacji na ten temat, m.in. książki „Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku”.
W swoim wystąpieniu Piotr Gołdyn położył nacisk na formy prezentowania symboli narodowych, a przede wszystkim biało-czerwonej flagi. Jak można się było dowiedzieć, w naszym kraju obowiązuje kilka rodzajów flagi państwowej, które należy stosować zgodnie z przeznaczeniem. Poruszył także zagadnienia związane z dziejami herbu państwa polskiego, czyli białego orła w koronie na czerwonym polu tarczy, oraz jak zmieniał się jego wizerunek aż po czasy współczesne. Ostatnim elementem, o którym mówił nasz gość był hymn Polski. Tę część prelekcji poprowadził również w ciekawy sposób, okraszając swoje wystąpienie interesującymi komentarzami dotyczącymi tekstu pieśni Józefa Wybickiego oraz postaw, jakie powinniśmy przyjmować podczas wykonywania „Mazurka Dąbrowskiego”.
Po interesującym wykładzie prof. Gołdyna głos zabrała młodzież licealna, która wykonała kilka piosenek patriotycznych, m.in. „Biały krzyż”, „Pytasz mnie”,„Dziś do ciebie przyjść nie mogę” czy wiersz "Myśląc Ojczyzna" - autorstwa Karola Wojtyły (Jana Pawła II).
Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Prelekcji towarzyszyła przygotowana przez bibliotekę wystawa planszowa „Historia wizerunku Orła Białego”.
O symbolach narodowych
Archiwum