Po raz trzeci mieszkańcy Wielkopolski uczestniczyli w projekcie „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kleczewie projekt został podsumowany, a za najciekawsze prezentacje wręczono nagrody.
W projekcie, ogłoszonym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego we współpracy ze Związkiem Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Poznaniu oraz Departamentem Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, chodziło o podjęcie takich działań, które zwiększą liczbę dziko żyjących pszczołowatych. Wzięło w nim udział ponad 250 osób. Uczestnicy wykonali budki przeznaczone do zasiedlenia przez dziko żyjące pszczołowate, przygotowali „stołówki” dla dziko żyjących pszczołowatych, przeprowadzili obserwacje i przesłali opracowania w formie prezentacji multimedialnych. Za najciekawsze 10 szkół otrzymało wyróżnienia. Z naszej gminy są to: Szkoła Podstawowa w Złotkowie, Szkoła Podstawowa w Kleczewie, Szkoła Podstawowa w Sławoszewku, Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym - Koło Przyrodnicze, Szkoła Podstawowa w Koziegłowach. Nagrody wręczyli dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Janusz Łakomiec i burmistrz Gminy i Miasta Kleczew Marek Wesołowski.
Program artystyczny przygotowali uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Sławoszewku.
W gminie Kleczew tematyka pszczołowatych nie jest nowa. W Budzisławiu Kościelnym powstała ścieżka edukacyjna, która pokazuje życie pszczół i ich zwyczaje, w szczególności dotyczy pszczoły mulczarki. Na terenie ścieżki oprócz tablic informacyjnych i ula interaktywnego można zobaczyć łąkę kwietną z nasion oraz łąkę kwietną z bylin wieloletnich. Można podziwiać byliny takie jak lawenda, szałwia, aster, jeżówka, ostróżka oraz wiele innych ciekawych nasadzeń.
Galeria zdjęć: facebook.com/gminakleczew