Burmistrz gminy i miasta Kleczew Marek Wesołowski nagrodzony statuetką Hipolita Cegielskiego i prestiżowym tytułem Lidera Pracy Organicznej. Nagrodę odebrał 15 października 2018 roku w Poznaniu z rąk prezydenta Towarzystwa dr. Mariana Króla. W uroczystości uczestniczyli sekretarz Zarządu Dominik Górny oraz Mirosław Grzędowski, będącego także wiceprezesem Związku Kombatantów RPiBWP Oddział Wielkopolski i przedsiębiorcy z gminy Kleczew.
Pojęcie pracy organicznej – co wyjaśnia statutowy zapis Towarzystwa – zrodziło się w ubiegłym stuleciu jako określenie działalności ludzkiej nakierowanej na organizowanie wszelkich wysiłków mających na celu zachowanie polskiej gospodarki w warunkach, jakie wówczas panowały, kiedy na polskich ziemiach dominowały obce mocarstwa. Szczególnego znaczenia pojęcie pracy organicznej nabrało po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, kiedy nastał czas odbudowy państwa i zainicjowanie jego rozwoju.
Przez wiele dziesięcioleci powojennych po drugiej wojnie światowej pojęcie pracy organicznej nie znajdowało się w obiegu, chociaż pozostawało w świadomości społecznej, szczególnie w regionie wielkopolskim, gdzie stale pozostawała żywa legenda Hipolita Cegielskiego, XIX- wiecznego prekursora i wielkiego rzecznika pracy organicznej - pracy od podstaw, pracy o ładunku patriotycznym, pracy przynoszącej korzyści ogółowi społeczeństwa.
Zmieniają się epoki, zmieniają się zawartości pojęć. Dzisiaj pracę organiczną rozumiemy jako wszechstronną działalność na rzecz unowocześniania naszego państwa i naszego społeczeństwa, rozumiemy jako podejmowanie wyzwań nowej epoki cywilizacyjnej i kulturowej zmierzającej do globalnej integracji gospodarczej, naukowej i informacyjnej. W tej nowej epoce praca organiczna przesuwa się z obszaru gospodarczego w obszar intelektualnej działalności człowieka, z obszaru produkcji materialnej w obszar zarządzania i organizowania. Często też w obszar szeroko rozumianej polityki społecznej, edukacji i nauki.
Dlatego dzisiaj ludźmi pracy organicznej w nowoczesnym rozumieniu są nie tylko inżynierowie i przedsiębiorcy, nie tylko pracownicy przemysłowi czy lekarze, ale również naukowcy, politycy, duchowni, szefowie wielkich organizacji gospodarczych - wszyscy ci, których działalność służy najlepiej pojętemu interesowi państwa i narodu.
Ponieważ nagrodę przyznaje się po bardzo wnikliwie analizowanej przez kolegium ds. nagradzania przedłożonej rekomendacji, w tym przypadku burmistrza Marka Wesołowskiego, jej urzeczywistnienie należy traktować jako nagrodę o wyjątkowej renomie.
Burmistrz ze statuetką Hipolita Cegielskiego
Archiwum