Jeden z największych w Wielkopolsce murali upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego powstaje w Kleczewie. Będzie miał aż 400 m2 powierzchni. Prace rozpoczęły się na początku października na szczycie budynku Hali Widowiskowo – Sportowej w Kleczewie, przy Szkole Podstawowej im. Wandy Chotomskiej. Drugi mural powstanie na budynku Świetlicy Wiejskiej w Adamowie. Na realizację projektów gmina Kleczew otrzymała dotację w wysokości 13.000 zł. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Inspiracją do projektu murala w Kleczewie była archiwalna fotografia przedstawiająca powstańców walczących o niepodległość Polski. Wielkoformatowe malowidło jest w trakcie realizacji. Widać już zarys projektu na szczycie budynku hali przy ulicy Białobrodzkiej, gdzie odbywają się liczne imprezy sportowe, oświatowe, kulturalne. Planowane jest zorganizowanie warsztatów dla młodzieży, podczas których uczestnicy nie tylko usłyszą czym jest mural, ale będą mogli także wykonać jego część. Autorem projektu jest Łukasz Gruszczyński, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej, uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Aktywny organizator wystaw, koordynator przedsięwzięć artystycznych, uczestnik plenerów oraz autor warsztatów twórczych. W latach 2009-2013 wspólnie z grupą Teatrkomplex wykonał akcje teatralne oraz performance w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Na co dzień asystent w VIII Pracowni Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Tworzy rzeźby, obiekty z drewna, prace site-specific oraz murale.
Drugi mural powstanie w miejscowości Adamowo, na budynku tamtejszej Świetlicy Wiejskiej. Jego powierzchnia jest znacznie mniejsza, nie mniej jednak doskonale wpisuje się w historyczne wydarzenia tego miejsca, bowiem przed rokiem 1918 gmina Kleczew znajdowała się w granicach zaboru rosyjskiego. Był to teren przygraniczny, a przez miejscowość Adamowo przechodziła granica rosyjsko-pruska. Zatem mural nie tylko upamiętnia ważne rocznice, ale dla lokalne społeczności oraz turystów ma dużą wartość edukacyjną. Współgra także tematycznie z odresturowanym przejściem granicznym w Anastazewie. Autorem projektu jest Filip Fajfer, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kole oraz Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Grafik, nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych. Kurator sztuki w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, odpowiedzialny za realizację wystaw czasowych w Galerii Skarbczyk.
Mural to niewątpliwie niekonwencjonalna forma wyrazu artystycznego do tej pory niespotykania w gminie Kleczew, to nowoczesna forma upamiętnienia ważnych wydarzeń, a także forma promocji. Te wielkoformatowe obrazy mają nie tylko zachęcać do kontaktu ze sztuką, ale także przekazywać pewne wartości społeczne i kulturowe. Oficjalne odsłonięcie murali zaplanowano podczas obchodów Święta Niepodległości w Kleczewie.
Fot. Łukasz Gruszczyński