Rolnicy z gminy Kleczew podziękowali za tegoroczne plony. Dożynki odbyły się 20 sierpnia na Stadionie Miejskim. Oficjalną uroczystość poprzedziły msza święta w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Kleczewie i przemarsz korowodu dożynkowego na stadion.
- Dożynki to święto plonów, święto tych, którzy na co dzień podjęli się trudnej pracy na roli - mówił podczas uroczystości burmistrz gminy i miasta Kleczew Marek Wesołowski. - Ta praca nie zna wymiaru czasu ani godzin, każdy kto się jej podejmuje bierze na siebie wielkie ryzyko i odpowiedzialność. Rolnik musi sam sobie zorganizować warsztat pracy i utrzymać go. Musi być przedsiębiorczy, odważny, kreatywny, cierpliwy i nowoczesny. Zwracając się do rolników burmistrz powiedział: - Dziękuję wam szanowni rolnicy za całoroczną pracę, za to że dzisiaj możemy spotkać się i podsumować miniony rok. Mimo deszczu i obaw, że nie zdążymy, w naszej gminie wszystko co było na polach zostało zebrane. Życzę wszystkim rolnikom, by przyszły rok był obfity w plony. Życzę mniej kłopotów, dużo zdrowia i harmonii w rodzinie. Niech dzisiejsze święto przyniesie entuzjazm i wolę ofiarnej i rzetelnej pracy na roli na kolejny rok. Szczęść Boże wszystkim rolnikom!
Burmistrz podziękował także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie gminnego święta plonów.
- "Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie." - cytując św. Jana Pawła II Maciej Trzewiczyński - przewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie podziękował rolnikom za trud pracy na roli i wszystko to, co zostało przez nich zapisane na kartach historii Polski i gminy Kleczew.
Starościną tegorocznych dożynek była Joanna Laskowska z Miłaczewa, która z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 26 ha, uprawiając głównie rzepak, zboża, buraki cukrowe oraz zajmując się hodowlą trzody chlewnej. Starostą był Rafał Wareńczak, mieszkaniec Trębów Nowych, który wspólnie z żoną gospodaruje na 40 hektarach, uprawiając rzepak, pszenżyto i kukurydzę, zajmuje się też hodowlą trzody chlewnej. Jak nakazuje tradycja starostowie przekazali władzom gminy chleb wypieczony z mąki z tegorocznego ziarna. Burmistrz wraz z przewodniczącym rady obiecali dzielić go sprawiedliwie, by starczyło dla wszystkich.
Obrzęd dożynkowy przygotowali zespół Centrum 33 i Kapela Pod Rydlem. Nie zabrakło tradycyjnych przyśpiewek. Jak mówi przysłowie: "Na dożynkach zwyczaj to nie nowy, jednych się tu chwali innym zmywa głowy".
Na dożynkach gościła delegacja samorządowców z partnerskiego miasta Koziatyń na Ukrainie w osobach mera Aleksandra Puzyra i sekretarza rady Konstantina Marczenko. - Dziękujemy za zaproszenie na święto plonów, będące uświetnieniem pracy ludzi na roli, dzięki którym mamy chleb na naszym stole - powiedział Aleksander Puzyr, który po raz pierwszy przyjechał z oficjalną wizytą do Polski. - Z radością odwiedzamy gminę Kleczew, zapoznajemy się z polską kulturą i zwyczajami. Jestem przekonany ze polska i ukraińska strona są zorientowane na współpracę, przede wszystkim w zakresie kultury i oświaty, które będą korzystne dla obu krajów. Z okazji święta plonów życzę wszystkim zrozumienia i pokoju oraz dobrego urodzaju i smacznego chleba. Goście przekazali burmistrzowi chleb z Koziatynia, a przewodniczącemu wieniec.
W trakcie święta plonów został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec, który wygrało KGW Nieborzyn, a w plebiscycie publiczności KGW Marszewo. Z kolei przedsiębiorca, rolnik i aktywny działacz społeczny Karol Białecki został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy i Miasta Kleczew.
Oprawę artystyczną dożynek zapewniły Orkiestra Dęta MGOK w Kleczewie pod batutą Roberta Żurańskiego, kapela Góralska Hora i Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda Jarosława Piotrowskiego. Tradycyjne smakołyki: chleb ze smalcem i placek drożdżowy przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich, a bartnicy częstowali miodem. Wśród wszystkich uczestników imprezy zostało rozdanych ponad 2500 jabłek. Była też wystawa przygotowana przez Koło Łowieckie Rosochacz z Kleczewa. Nie zabrakło sprzętu rolniczego. Były atrakcje dla dzieci, a na zakończenie zabawa taneczna.
galeria zdjęć: facebook.com/gminakleczew