Jak dawniej wyglądały żniwa? Jakiego sprzętu i maszyn używali rolnicy, a jak jest dzisiaj? Tego można było dowiedzieć się podczas specjalnego pokazu w gminie Kleczew. Na pomysł wykorzystania starych urządzeń wpadł z-ca burmistrza gminy i miasta Kleczew Stanisław Maciejewski. - Chodziło o to, by przypomnieć jakich urządzeń dawniej używano w polu i jak bardzo dziś pracę ułatwia mechanizacja rolnictwa - mówił. - Najpierw kosiliśmy kosą, za nami szly podbieraczki, które wiązały snopki i ustawiały mendle. Potem przejechała maszyna tzw. grabówka, która robiła gotowe snopki a dalej trawiarka, która układała zboże na kupki. Z kawą, kanapkami i ciastkami do żniwiarzy przyjechała Irena Arend. Jedną z maszyn ciągnęły dwa konie, które należą do Radosława Szymczaka.
To był pierwszy taki pokaz, jak przyznaje z-ca burmistrza: próbny. Za rok wydarzenie będzie kontynuowane, mają się też pojawić kolejne maszyny.
Tymczasem już 20 sierpnia w Kleczewie rolnicy podziękują za tegoroczne plony. Dożynki rozpoczną się uroczystą mszą świętą z poświęceniem wieńców i chleba o godzinie 15.00 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Po mszy korowód dożynkowy przejdzie na kleczewski stadion, gdzie o godz. 16.30 rozpocznie się część oficjalna. Obrzęd dożynkowy wykonają: zespół Centrum 33 i Kapela Pod Rydlem. Nie zabraknie dzielenia chlebem i konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. O 17.30 wystąpi zespół Góralska Hora, a po niej Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda Piotrowskiego. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z zespołem Canon.
Dożynkom towarzyszyć będą konkursy, wystawy, konkurencje sprawnościowe, zajęcia z hipoterapii, degustacje potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, warsztaty rzemiosła artystycznego i liczne atrakcje dla dzieci.
Więcej zdjęć ze żniw www.facebook.com/gminakleczew
Żniwa od tradycji do nowoczesności
Archiwum