„Szansa na aktywizację wśród mieszkańców gminy Kleczew” – taki tytuł nosi pierwszy w gminie Kleczew projekt, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Skierowany on został do 30 osób - mieszkańców naszej gminy, korzystających z pomocy tutejszego OPS-u.
Dzięki pozyskanym środkom uczestnicy projektu, całkowicie za darmo mogą brać udział w szeregu szkoleń podnoszących ich kwalifikacje zawodowe. Wspólne spotkania w sali wykładowej oraz wyjazdy szkoleniowe, są okazją do integracji podopiecznych ośrodka. Celem projektu jest bowiem szeroko rozumiana aktywizacja Beneficjentów, czego efektem ma być ich powrót na rynek pracy. Obok szkoleń m.in. z zakresu obsługi komputera, języka angielskiego, kursu podstawowej opieki przedmedycznej, zajęć z doradcą zawodowym, psychologiem czy animatorem czasu, każdy z podopiecznych ma możliwość udziału w kursach stricte zawodowych.
Dużym zainteresowaniem cieszy się kurs na operatora wózków widłowych, w którym udział weźmie ponad połowa uczestników (zarówno kobiet jak i mężczyzn), co jest pożądane przez Instytucję Pośredniczącą (zatwierdzającą projekt) i powoduje, że projekt jeszcze bardziej wpisuje się w niezwykle ważną zasadę równości szans płci.
6 osób (w tym 1 kobieta) jest w trakcie szkolenia na operatora koparko-ładowarek. 11 osób uczestniczy w tej chwili w kursie na prawo jazdy. Przyszli kierowcy poznają zasady ruchu drogowego podczas wykładów teoretycznych, odbywających się w sali udostępnionej przez Urząd Gminy i Miasta, jak również podczas zajęć praktycznych prowadzonych w Koninie.
Sześć uczestniczek zakończyło już zajęcia i odebrało certyfikaty wieńczące kurs na „opiekuna osób starszych”. Zainteresowaniem cieszą się szkolenia z zakresu obsługi kasy fiskalnej z elementami fakturowania i profesjonalnej sprzedaży, kurs florystyczny, gastronomiczny, a także kurs przygotowujący do pracy w charakterze asystentki kosmetyczki (wszystkie odbędą się jeszcze przed końcem tego roku).
Pomiędzy 18-25 września miał miejsce wyjazd szkoleniowo-integracyjny do Wisły. Była to pewnego rodzaju nagroda dla uczestników, za dotychczasowy udział w projekcie, jak również element motywacyjny do dalszych starań. Dla niektórych była to także okazja do tego, aby móc pierwszy raz w życiu zobaczyć południową część naszego kraju. Na osobach, które nigdy wcześniej nie przebywały w miejscowości położonej na wysokości zbliżonej do 1000 m n.p.m., otaczające widoki robiły niemałe wrażenie. W miejscu zakwaterowania znajdowała się w pełni wyposażona sala konferencyjna, gdzie odbywały się szkolenia z psychologiem, animatorem czasu oraz pielęgniarką. Tego typu wyjazd pełnił jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję, podkreślaną przez większość ośrodków realizujących podobne szkolenia poza miejscem zamieszkania. Dla rodzin uczestników te 7 dni rozłąki było namiastką i próbką tego, jak trudną i odpowiedzialną rolę pełni współmałżonek czy rodzic w domach rodzinnych. Bardzo często domownicy nie zdają sobie bowiem sprawy z tego, jak wiele pracy trzeba włożyć w wykonywanie codziennych obowiązków, niedostrzeganych i niedocenianych często przez otoczenie, w tym przez najbliższą rodzinę.
Projekt „Szansa na aktywizację wśród mieszkańców gminy Kleczew” realizowany jest od 01.01.2011 r. do 31.12.2011 r. Warunkiem jego realizacji było współfinansowanie przez Gminę Kleczew 10,5% jego wartości. Oznacza to, że do 1 złotówki wykładanej przez naszą Gminę, Unia Europejska dołożyła niemalże 9 zł. Gminne fundusze przeznaczone zostały na zasiłki celowe dla uczestników projektu i na pokrycie kosztów związanych z udostępnieniem sali szkoleniowej.
Nie można nie wspomnieć, że realizacja projektu przekłada się na wymierne korzyści dla samego Ośrodka Pomocy Społecznej. Za unijne środki zakupiony został sprzęt, który służyć będzie pracownikom jeszcze wiele lat po zakończeniu projektu (m.in. 3 laptopy z akcesoriami i cyfrowy aparat fotograficzny), a do końca roku zakupione zostaną jeszcze meble (szafy, biurko i fotel obrotowy), które utworzą kompletne stanowisko dla jednego pracownika. OPS ma także przyznane środki unijne na pokrywanie bieżących opłat za prąd, wodę i inne media, koszty usług pocztowych, telefonicznych, na zakup artykułów biurowych itp.
Pula przekazana przez Unię Europejską (89,5% wartości projektu) jest niekwestionowalną szansą dla mieszkańców naszej gminy na aktualizację, bądź nabycie nowych kwalifikacji zawodowych, a tym samym na poprawę warunków zatrudnienia. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że daje szanse na polepszenie warunków życiowych. Osobom bezrobotnym umożliwia ponadto „wyrwanie się” z bierności zawodowej.
O potrzebie przeprowadzenia i niewątpliwym sukcesie projektu może świadczyć fakt, że kilkoro uczestników znalazło pracę jeszcze przed jego zakończeniem. Z jednym z nich pracodawca podpisał w ostatnim czasie umowę o pracę właśnie dlatego, że ten już wkrótce nabędzie kwalifikacje i uprawnienia do obsługi koparko-ładowarki i wózka widłowego.
W urzeczywistnienie założeń projektu „Szansa na aktywizację wśród mieszkańców gminy Kleczew” zaangażowanych jest bezpośrednio trzech pracowników socjalnych: p. Maria Kamińska, p. Beata Łuczyńska i p. Maria Kolasińska, które odpowiadają za prowadzenie i realizację kontraktów socjalnych. Promocja projektu, ewaluacja i jego stały monitoring to zadanie p. Bogdana Siwińskiego. Do jego obowiązków należy też udostępnianie sali wykładowej i dbałość o wszelkie sprawy związane z prawidłowym przeprowadzaniem szkoleń (m.in. kontrolowanie obecności uczestników na zajęciach, oraz zapewnienie podczas wykładów poczęstunku regeneracyjnego przewidzianego w projekcie). Pomysłodawcą pozyskania funduszy unijnych na realizację przedmiotowych działań w roku 2011, autorem wniosku o dofinansowanie i koordynatorem projektu jest p. Mariusz Musiałowski. Nad prawidłowym rozliczeniem otrzymanych środków i sporządzaniem kwartalnych wniosków o płatność czuwa księgowa p. Katarzyna Kubicka. Całość pracy nadzoruje natomiast kierownik OPS-u, p. Elżbieta Pasterska, która podejmuje wszelkie, ostateczne decyzje związane z realizacją projektu.
Europejski Fundusz Społeczny, osoby zaangażowane w prowadzenie projektu oraz władze gminy, udostępniające salę szkoleniową i partycypujące w ogólnych kosztach, umożliwiły mieszkańcom gminy Kleczew przeprowadzenie najcenniejszej inwestycji jaka jest tylko możliwa… inwestycji w człowieka - w samego siebie. Należy jednak pamiętać, że to, jak wiele uczestnicy wyniosą z przedmiotowych szkoleń zależy już wyłącznie od nich samych.
Bogdan Siwiński
Szansa na aktywizację wśród mieszkańców Gminy Kleczew
Archiwum