Święto plonów zajmuje szczególne miejsce w polskim kalendarzu. To nie tylko piękny obrzęd, który wyrasta z naszej historii, to także przypomnienie wielowiekowych zasług polskiej wsi i dokonań jej gospodarzy.
W naszej gminie dożynkowe świętowanie przypadło na dzień 28 sierpień. Uroczystość dożynkową rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Andrzeja w Kleczewie. Poza homilią odnoszącą się do pracy na roli oraz złożeniu na ołtarzu i poświęceniu darów ziemi , było tradycyjne dzielenie chlebem z tegorocznych zbiorów.
Następnie przepiękny, kolorowy korowód na czele z Kleczewską Orkiestrą Dętą i wszystkimi uczestnikami mszy świętej przemaszerował ulicami miasta na kleczewski stadion , gdzie przebiegała dalsza część uroczystości. Prowadzący powitał w imieniu gospodarzy Pana Macieja Trzewiczyńskiego-Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kleczewie i Pana Marka Wesołowskiego Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew zaproszonych na doniosłe dożynkowe święto gości, rolników , ich rodziny ,jak również wszystkich przybyłych.
Poza włodarzami gminy ważną rolę w obrzędzie dożynkowym pełnią starostowie. W tym roku zaszczyt ten a zarazem odpowiedzialność spadły na p. Arletę Fekner i p. Jerzego Bartczaka.
Arleta Fekner – zamężna, córka Klaudia, mieszkanka wsi Miłaczew, wspólnie z mężem Sławomirem prowadzą 30 ha gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej oraz uprawie zbóż i buraków cukrowych. Pani Arleta wraz mężem chętnie bierze udział w szkoleniach i kursach dotyczących rozwoju rolnictwa. Dzięki unijnemu wsparciu z działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” w ramach PROW 2007-2013 Państwo Fekner mogli wyposażyć swoje gospodarstwo w nowoczesne maszyny rolnicze.
Jerzy Bartczak – żonaty, córka Maja, mieszkaniec wsi Sławoszewo, absolwent Politechniki Poznańskiej. Od 2004 r. prowadzi własne gospodarstwo rolne o powierzchni 42 ha, z czego 10 ha to sad jabłoniowy. Na pozostałych gruntach prowadzi uprawę zbóż, rzepaku, kukurydzy oraz traw nasiennych. Pan Jerzy sukcesywnie sięga po środki unijne, otrzymał dofinansowanie z programu SPO Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004 – 2006 w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”’ natomiast w okresie 2007-2013 w ramach PROW otrzymał wsparcie na założenie sadu jabłoniowego i zakup maszyn rolniczych.
Stadion Miejski tętnił w to niedzielne popołudnie pełnią życia, a to za sprawą stoisk z kulinariami przygotowanymi przez panie z kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Kleczew, jak również przez koło łowieckie z Kleczewa. Nie zabrakło stoisk z małą gastronomią , wystawców, dmuchanych zjeżdżalni, konkursów: spacer farmera, rzut snopkiem i wiele innych atrakcji przygotowanych na ten dzień dla licznie zgromadzonych na płycie boiska .
Tradycyjny obrzęd dożynkowy poprowadził Zespół Tańca Ludowego „Staropolanie”, podczas którego Starostowie Dożynek przekazali na ręce Burmistrza i Przewodniczącego Rady bochny chleba.
Włodarze naszej Gminy staropolskim zwyczajem podzielili się chlebem z gośćmi z zagranicy, którzy gościli na kleczewskiej ziemi i uczestniczyli w dożynkowym święcie. Bochny chleba otrzymali więc : pan Andre Jardin – mer Lusigny Francja, z Ukrainy mer Oleksandr Gvelesiani, burmistrz z Wolfsbergu pan Georg Juchheim i w imieniu burmistrza Horsta Branta z Langewiesen pani Ericka Eckstein Niemcy.
Po wystąpieniach Burmistrza Gminy Kleczew i Przewodniczącego Rady Miejskiej, głos zabrali zaproszeni goście a także odczytano nazwiska osób , które przysłały życzenia dożynkowe dla wszystkich rolników z terenu gminy Kleczew.
Oby tradycji stało się zadość nie zabrakło przyśpiewek, bo jak zwyczaj nakazuje trzeba „obśpiewać” wszystkich i wszystko a o to zadbał zespół Klubu Seniora „Złota Jesień” . W ludowych tańcach , narodowych i regionalnych mogliśmy podziwiać już wcześniej wspomniany Zespół Tańca Ludowego „Staropolanie”.
I nadszedł czas , aby ocenić trud i ogromny wysiłek włożony w wyplatanie wieńcy dożynkowych. Duże emocje towarzyszą zawsze wyborowi tego najpiękniejszego wieńca. W tym roku Komisja przyznała nagrodę dla wieńca przygotowanego przez panie z KGW w Woli Spławieckiej, ale i pozostałe ,niezwykle piękne doczekały się wyróżnień. I tak : KGW Nieborzyn, KGW Józefowo, KGW Marszewo, KGW Złotków i KGW Miłaczew. Gratulacje. Nagrody zostały ufundowane również przez sponsorów : dla wieńca KGW Józefowo – firma UNIQA, dla wieńca KGW Wola Spławiecka i KGW Nieborzyn – KWB Konin, dla wieńca KGW Miłaczew – GS „SCh”, dla wieńca KGW Złotków – Firma INEA, dla wieńca KGW Nieborzyn – p. Kazimierz Pałasz, dla wieńca KGW Marszewo – SKR Budzisław Kośc., dla wieńca KGW Złotków – Bank Spółdzielczy Słupca.
Po części oficjalnej scenę zajęła GABI GOLD – gość dożynkowego wieczoru , prowadząca program telewizyjny „herbatka u Tadka”, a całość dożynkowego święta zakończyła zabawa ludowa z zespołem Debiut.
Dożynki Gminne – Święto Plonów
Archiwum