Pierwsze wzmianki o Sławoszewku pochodzą z XVI w. Znajdowały się tutaj wieś i folwark, które należały do dóbr kleczewskich. W 1882 r. folwark Sławoszewek został oddzielony od dóbr kleczewskich i staje się własnością Janusza Chrzanowskiego, który wchodzi także w posiadanie majątku Mieczownica w gm. Ostrowite. Dobra Sławoszewek liczące w tym czasie 2033 morgi składały się ze Sławoszewka, Sławoszewa, Cegielni, Roztoki i Izabelina. 27 IV1864r. w rejonie Sławoszewka miało miejsce jedno z ostatnich starć zbrojnych powstania styczniowego. Przy szosie Słupca – Sompolno, 2 km na południowy wschód od wsi znajduje się wspólna mogiła poległych powstańców. W latach 1882-1884 zostaje założony park i zbudowany dwór, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Rodzina Chrzanowskich jest w posiadaniu dworu do czasu okupacji niemieckiej. (od 1926 r. majątek przejmuje 20-letni syn Janusza, Władysław Chrzanowski). W czasie drugiej wojny światowej majątek przechodzi w ręce administracji niemieckiej. Po wojnie do dworu wprowadzają się rodziny byłych robotników majątku. W dworze odbywają się również od 1945 r. do 1968 r. zajęcia szkolne. Na przełomie lat 70. i 80. część pomieszczeń wykorzystana zostaje na sklep Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” a później biura Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.
Zespół dworsko-parkowy w Sławoszewku figuruje w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – od 30.04.1984 r. został wpisany do rejestru zabytków pod nr 286/28. Park został założony na planie nieregularnego prostokąta. Teren parku jest płaski. W przeszłości park ogrodzony był niskim kamiennym murkiem, który w całości został rozebrany we wczesnych latach powojennych. Drzewostan parkowy oparty został na gatunkach drzew rodzimych, występowały tu liczne kasztanowce, jesiony, klony, robinie akacjowe, świerki. W parku znajdowały się dwie równoległe do siebie aleje grabowe, które łączyła ścieżka spacerowa. W południowo-wschodniej części parku znajdował się sad owocowy. Dzisiejsza rola parku wiąże się przede wszystkim z działalnością szkoły podstawowej. Na terenie parku odbywają się zajęcia sportowe dla dzieci z miejscowej szkoły, a także imprezy okolicznościowe. Popołudniami park jest ogólnodostępny, pełni funkcję rekreacyjną i wypoczynkową.
Park w Sławoszewku został zrewaloryzowany z wykorzystaniem dotacji w wysokości 50.000,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, pozyskanej przez gminę Kleczew w ramach zadania pod nazwą: „Rewaloryzacja zabytkowego parku w Sławoszewku w gm. Kleczew elementem rozwoju bioróżnorodności obszarów wiejskich”. Wartość całkowita ww. zadania wyniosła 175.087,64 zł. Wykonano nasadzenia drzew (109 szt.), krzewów i bylin ( 898 szt.) . Na szczególną uwagę zasługuje odnowienie alei grabowej (nowych 57 szt.). Ustawiono 13 ławek, 5 tablic informacyjno-edukacyjnych oraz 6 koszy na śmieci. Część parku w założeniach ma mieć charakter ogrodu biocenotycznego – oznacza to takie założenia zieleni, w których w szerokim zakresie wykorzystano prawa i zasady ekologii, jak wzajemna zależność szaty roślinnej i siedliska, jej spontaniczny rozwój, powiązanie między florą a fauną.
W takich miejscach obcujemy w sposób szczególny z cyklami natury, stawaniem się i przemijaniem, współzależnością organizmów w sieci łańcuchów życiowych i pokarmowych. Mamy nadzieję, że do tego parku wróci życie i mnogość gatunków.
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. www.wfosgw.poznan.pl