Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kleczewie jest samorządową instytucją kultury. Biblioteka powstała w 1948 roku. Jej podstawową misją jest rozwijanie i zaspakajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców, upowszechnianie wiedzy i kultury. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kleczewie prowadzi również działalność edukacyjno-kulturalną. Podejmuje szereg działań przybliżających lokalnemu społeczeństwu działalność promującą książkę i czytelnictwo. Jest znana z bogatej i konsekwentnie realizowanej działalności kulturalno-edukacyjnej. Inicjuje wiele wydarzeń, a także podejmuje działania modernizujące usługi. Ofertę swoją kieruje do wszystkich grup społecznych, pobudzając aktywność i rozwijając zainteresowania wśród mieszkańców miasta i gminy Kleczew. Kleczewska książnica posiada filię w Budzisławiu Kościelnym. Na jej terenie znajduje się zabytkowy XIX-wieczny wiatrak, po którym są oprowadzane wycieczki.
Pierwsza siedziba biblioteki mieściła się w budynku kleczewskiej Miejskiej Rady Narodowej. Biblioteka zajmowała zaledwie dwa pomieszczenia, w tym jedno przeznaczone zostało na magazyn – łączna powierzchnia wynosiła 20 m2. Warunki lokalowe były skromne. Z tego powodu nie mogła funkcjonować prawidłowo czytelnia, bardzo rzadko odbywały się spotkania z czytelnikami, a szczególnie z dziećmi i młodzieżą szkolną. Na wiosnę 1971 r. doszło do kolejnej zmiany siedziby biblioteki. W oddanym do użytku Domu Kultury pomieszczenia biblioteczne w porównaniu z poprzednimi prezentowały się okazale. Na powierzchni ponad 100 m2 można było zorganizować wypożyczalnię i dość duża czytelnię.
Kleczewska książnica nabierała rangi. Na koniec 1971 r. posiadał ok. 10 000 książek, zarejestrowano w tym roku 972 czytelników, a liczba wypożyczeń przekroczyła 11 000. Coraz częściej odbywały się wystawy i spotkania autorskie. Fakt ten nie uszedł uwadze ówczesnym władzom Kleczewa. W dniu 25 sierpnia 1971 r. uchwałą nr 53/66/71 Miejskiej Rady Narodowej przekształcono Miejską Bibliotekę Publiczną w Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kleczewie.
Kierownikiem biblioteki była wówczas Wanda Wesołowska. W latach 1949–1962 sta-nowiska kierownicze w bibliotece zajmowali m.in.: Irena Krzewińska, Zenobia Wdowia-czyk, Maria Paszkiewicz, Józef Adamczyk, Stanisław Rogaliński. W 1983 r. – po przejściu Wandy Wesołowskiej do biblioteki Liceum Ogólnokształcącego w Kleczewie – obowiązki kierownicze przejęła Elżbieta Gruszczyńska. Od 1 stycznia 2017 r. dyrektorem Biblioteki jest Magdalena Siupa.
W październiku 1995 r. siedziba Biblioteki została przeniesiona do odrestaurowane¬go dworku po przedwojennym Sądzie Grodzkim. Zmiana warunków lokalowych umoż¬liwiła zaadaptować pomieszczenia w „nowej bibliotece” na oddzielne wypożyczalnie dla dorosłych i dzieci, swoje pomieszczenia dostały także czytelnie: naukowa i prasy. Na koniec 1998 r. wypożyczalnia dla dorosłych liczyła 16 796 książek, wypożyczalnia dla dzieci dysponowała ponad 7000 woluminami, a dział popularno-naukowy obejmował ponad 16 000 tytułów. Obecnie księgozbiór (bez filii w Budzisławiu Kościelnym) liczy ponad 40 000 woluminów – z czego ponad 17 000 to literatura piękna dla dorosłych, a ok. 12 000 literatura popularno-naukowa.
Kleczewska biblioteka należy do najlepszych pod względem stanu księgozbioru i ilości czytelników jeżeli chodzi o gminy miejsko-wiejskie w województwie wielkopolskim. Według danych statystycznych (Województwo wielkopolskie 2016. Podregiony. Powiaty. Gminy, Poznań 2016, s. 340-341) w 2015 roku na 19 gmin miejsko-wiejskich subregionu konińskiego (powiaty: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki i wrzesiński) biblioteka w Kleczewie (wraz z filią) posiadała 54,7 tys. książek, co plasowało ją na 4 miejscu. Podobnie dane statystyczne przedstawiają się w wypadku ilości czytelników (1781). Pod względem zaś liczby wypożyczeń (53,7 tys.) biblioteka plasowała się w 2015 roku na trzecim miejscu.
Nowoczesna baza lokalowa, którą od ponad dwudziestu lat dysponuje kleczewska książnica, przyczyniła się do rozszerzenia oferty. Oprócz dotych¬czasowej podstawowej działalności, Biblioteka wprowadziła również usługi tzw. małej poligrafii, czyli drukowanie, kserowanie i laminowanie. Na początku lat dwutysięcznych rozpoczęła działalność „kafejka internetowa”, zinformatyzowana została również biblioteka. Od kilku lat katalog zbiorów jest skomputeryzowany i dostępny w formie elektronicznej.
Atrakcyjnie prezentuje się oferta kulturalna. Organizowane przez Bibliotekę imprezy trafiają w gusta najmłodszych i starszych czytelników. Cyklicznie organizowane są wieczory poezji, spotkania autorskie oraz wystawy. Biblioteka prowadzi także działalność popularyzatorską. Wspólnie ze szkołami prowadzone są wycieczki po bibliotece i lekcje biblioteczne, umożliwiające zapoznać się najmłodszym czytelnikom z pracą w bibliotece, z możliwościami i sposobami wypożyczania książek. Ważne miejsce w działalności biblioteki zajmuje edukacja historyczna.
Od kilku lat biblioteka przygotowuje i realizuje projekty edukacyjno-kulturalne, które są nagradzane w konkursach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Są to głównie projekty kierowane do młodzieży szkolnej.
Godziny otwarcia biblioteki:
- poniedziałek, środa, piątek – 8.00-18.00;
- wtorek i czwartek – 8.00-16.00
- trzy kolejne soboty miesiąca (od stycznia do czerwca i września do grudnia) – 9.00-13.00
Dane adresowe:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
62-540 KleczewPl. Józefa Piłsudskiego 14,
tel. 63 270 10 11
e-mail: mgbp@biblioteka.kleczew.pl
www.biblioteka.kleczew.pl
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kleczewie
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt